Úvodní stránka » Nejčastější mýty o očkování proti covidu-19

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že vakcínou proti koronaviru bude nutné očkovat alespoň 65 procent populace – jen tak může vakcína pomoct v boji proti pandemii. Obzvlášť na sociálních sítích ale kolem očkování koluje řada dezinformací a mýtů. Které jsou ty nejčastější? 

Mýtus č. 1: Vakcína mě může nakazit

Vakcína vás koronavirem určitě nenakazí. Lidskému tělu pouze ukáže, jak virus vypadá, aby se mu imunitní systém dokázal lépe ubránit v případě, že by virus někdy v budoucnu skutečně chtěl napadnout. 

„Tomuto fenoménu se říká imunitní paměť,“ vysvětluje biochemička Michaela Rumlová z VŠCHT. „Můžeme si to představit, jako kdyby si imunitní systém ten patogen vyfotografoval. Jakmile ho znovu uvidí, okamžitě si řekne: ano, tebe už znám, a přesně ví, kam sáhnout.“

Mýtus č. 2: Vakcína není dostatečně bezpečná, protože byla vyvinuta velmi rychle

Vývoj vakcín má svá pravidla a nejde ho ošidit. Urychlit ale ano. „Je do toho zapojeno více týmů a více lékařů,“ objasňuje předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. 

Své tvrzení dokládá na příkladu klinických testů, do kterých musejí být zapojeny desítky tisíc lidí. „Pokud potřebujete očkovat 44 tisíc jednotlivců, je rozdíl, jestli se tomu věnuje pět, nebo 50 center po celém světě.

Výsledky testování navíc vždy pečlivě prochází regulační úřad. Stejné je to i v případě koronavirových vakcín. „Evropská léková agentura už nyní dostává data a je schopna je průběžně sledovat.“

Mýtus č. 3: Lepší imunitu získám po prodělaném onemocnění, ne po očkování

Většina lidí, kteří onemocněli covidem-19, se vyleží doma a nemá zásadní potíže. Proti viru si vytvoří imunitní odpověď, jenže ta musí být dostatečná.

„Jedinci, kteří měli mírný průběh, si možná nějakou imunitu vytvoří, ale protilátky jsou zpravidla na velmi nízké úrovni,“ vysvětluje Marek Petráš, přednosta Ústavu epidemiologie a biostatiky 3. LF. Oproti tomu ze studií publikovaných výrobci víme, že chystané vakcíny jsou velmi účinné.

„Vakcíny by měly mít poměrně dlouhý účinek. Také množství antigenů, které se produkují po očkování, je výrazně vyšší než u pacientů, kteří covid-19 prodělali,“ upozorňuje Jakub Dvořáček, ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. 

autoři:Matěj Skalický,als

 

 

Poslanecká sněmovna 18. února 2011