Úvodní stránka » Aktuální informace » Boj o peníze za očkování?

Boj o peníze nebo jen neschopnost uvažovat?

Je to nejčerstvější zpráva tohoto ze včerejška: praktičtí lékaři, ač jsou to právě oni, kdo mají ze zdravotního pojištění placenou i návštěvní službu doma u pacientů, nemají být těmi, kdo bude seniory očkovat. Nebo ty, co nemohou chodit. Pacientské organizace tento nejnovější výrok vlády skutečně nadzvedl. Jana Petrenko z Koalice pro zdraví přesně popisuje proč.

V roce 2006 mne nominovalo EPF jako evropského zástupce pacientů do poradního sboru v European Centre for Disease Prevention and Control. Pravděpodobně proto, že se z Bruselu do Stockholmu nechtělo nikomu jezdit. Mělo to být něco jako je CDC, což jsem znala z Atlanty, ale hned od první schůze jsem pochopila, že to zdaleka není to, co znám odtamtud.

Nezatížená odbornými vědomostmi o šíření infekčních onemocnění, jsem se soustředila na kladení otázek, co bych v případě pandemie jako občan měla vědět nebo chtěla vědět. Čili jsem cílila na věci praktické, o kterých se přítomní odborníci nechtěli bavit. Po deseti letech kladení „tough questions“ jsem se této funkce vzdala, ale občas jsem se podívala, co je nového na webu ECDC, když začala pandemie. Už v dubnu minulého roku se tam objevila strategie na sledování COVIDu. Podmínkou bylo jen umět anglicky, což dnes umí kdekdo, a lze se tam přitom dobře poučit.

Nechtěla jsem dělat chytrou a mlčela jsem, i když mi spousta politických rozhodnutí v Česku kolem pandemie zvedala krevní tlak. Teď mi ovšem poslední zpráva na téma „s očkováním proti covid-19 v ordinacích praktiků se zatím nepočítá“, tlak zvedla a nemohu ji přejít bez komentáře.

Pokud vím, tato vláda donekonečna opakuje, že se mají chránit důchodci a chronicky nemocní. Pokud možno nemají chodit ven, k lékaři raději po telefonu, ale teď dle nového rozhodnutí budou muset jezdit vlakem a autobusem do očkovacího centra. Ptám se: „Pánové, děláte si srandu?!“

Jen kvůli tomu, aby si hejtmani mohli zřídit očkovací centra a očkování mohlo stát pojišťovny mnohem více než u praktického lékaře, kterého má většina pacientů na dosah, bez extra rizika nákazy ve veřejné dopravě? Praktici běžně očkují své pacienty a dokázali i vyřešit problémy, které se původně zdály nepřekonatelné, pokud se mluvilo jenom o vakcíně Pfizeru. Logistikou rozvozu vakcín, stejně tak jak objednáváním stříkaček k praktikům se měli hejtmani zabývat v srpnu nebo v září. Ne teď.

Chápu, že každá země zápolí s problémy, jak nejlépe umí, a ne vždy dobře, hlavně když politici rozhodují místo skutečných expertů, ale navyšovat riziko nákazy u ohrožených skupin pro pár tisíc denně extra pro uměle vytvořená očkovací centra, které si můžou hejtmani zařídit, tomu skutečně nerozumím. Jen těžce hledám nějaký slušný výraz, jak to nazvat, ale bohužel mě nic slušného v češtině nenapadá.

Jana Petrenko

ředitelka Koalice pro zdraví

 

Poslanecká sněmovna 18. února 2011