Operace, která plní sny o hubnutí a pomáhá léčit diabetiky
Původně měly bariatrické operace – tedy zjednodušeně řečeno zmenšování žaludku - sloužit jen nadměrně obézním lidem jako účinná pomoc při hubnutí. Jenže se ukázalo, že zároveň zvyšují vnímavost těla pro vlastní inzulin, takže zabraňují rozvoji cukrovky druhého typu.
Cukrovka druhého typu je skutečná epidemie třetího tisíciletí, jelikož jen v Česku počet těchto pacientů brzy překoná milionovou hranici a nemoc stojí zdravotní pojišťovny miliardy korun.
Ještě před jedenácti lety vážila Dagmar Menšíková 136 kilogramů při výšce 159 centimetrů. Od lékaře dostala nůž na krk: jestli svou váhu nezmění, cukrovka, která se u ní vyvinula, ji zkrátí život natolik, že svého tehdy zrovna maturujícího syna k promoci už nedoprovodí. Rozhodla se tedy pro hubnutí pod lékařským dohledem se speciálně vystavěným jídelníčkem a pohybem. Jenže když se ani po roce poctivé snahy o hubnutí ručička na váze nijak ochotně dolů nehýbala, navrhl jí lékař bariatrickou operaci.
„Věděla jsem okamžitě, že do toho půjdu. I když mi pan doktor popisoval, že několik týdnů po operaci budu muset dodržovat speciální režim v jídle a budu vlastně na tekuté stravě, což není nic příjemného. Taky mi ale řekl, že na rozdíl od jiných pokusů o hubnutí, kde si dlouhodobě udrží sníženou váhu jen deset procent lidí, je díky chirurgickému zákroku šance na trvalé zhubnutí 70 procent,“ vypráví žena. Co již lékaři nepřiznala je, že dalším motivem k odhodlání podstoupit zákrok byl krach manželství, kdy muž odešel za jinou, mladší a hubenější ženou a v rámci rozvodové války jí její obezitu patřičně předhazoval.
Na operaci nastoupila už za měsíc a byla tak jednou z prvních pacientek u nás, kteří podstoupili bariatrii. A nelituje: „Během tří měsíců jsem najednou zase byla atraktivní žena, takže jsem ve svých osmatřiceti letech vlastně začala znovu žít,“ vzpomíná žena, která si svou novou váhu 69 až 72 kilogramů udržuje dodnes a je znovu vdaná. Navíc její cukrovka je stabilizovaná, což je z medicínského pohledu vlastně největší úspěch operace.
Účinná pomoc diabetikům
Podle průzkumu agentury STEM/MARK je v Česku obézních 23 % mužů a 22 % dospělých žen. Mezi lidmi s diagnózou diabetes druhého typu je přitom obézních 80 % pacientů. Platí, že s rostoucím BMI stoupá i předčasná úmrtnost. Lidé s obezitou BMI nad 40 mají ve věku 50 let relativní riziko smrti 3,8krát vyšší než neobézní. U těžce obézních mužů je riziko ještě vyšší: mají dvanáctinásobně vyšší úmrtnost než vrstevníci s normální hmotností.
Obě nemoci, protože obezita nemocí je, přitom pomáhá léčit bariatrie. Například ve Vítkovické nemocnici jej už absolvovalo několik set diabetiků a u drtivé většiny došlo k výraznému zlepšení cukrovky.
„V posledních asi pěti letech je v bariatrické chirurgii tendence nezabývat se pouze redukcí hmotnosti, ale i léčbou dalších přidružených obtíží. Zjistilo se, že bariatrické operace mohou v těle nastolit určité hormonální změny, které vedou mimo jiné ke zlepšení citlivosti organismu na inzulin. Proto dnes doporučujeme chirurgickou léčbu i pacientům s cukrovkou, a to už při BMI nad 30,“ vysvětluje MUDr. Pavol Holéczy, vedoucí lékař pro obezitologii Vítkovické nemocnice. „V případě diabetu II. stupně se dosahuje hladiny cukru v krvi a glykovaného hemoglobin v normě při vysazení inzulínu i jiných léků u 57–95 % pacientů podle typu operace,“ uvádí obezitoložka a internistka Dita Pichlerová z Prahy.
Není divu, že podle údajů z největší zdravotní pojišťovny v zemi jen za posledních pět let vzrostl počet bariatrických zákroků více než jedenáctkrát. Podle mluvčího VZP Oldřicha Tichého za ně pojišťovna platí zhruba 125 milionů korun ročně což se v porovnání s miliardovými náklady na léčbu komplikací cukrovky vyplatí a už teď je proto jisté, že bariatrická chirurgie se postupně dostává na vedoucí místo v léčbě jak obezity, tak diabetu.
Setkání bariatrických pacientů
Jeden z prvních lékařů u nás, který začal bariatrické operace provádět, je chirurg Martin Hrubý z Panochovy nemocnice v Turnově. První typ bariatrické operace, takzvaná bandáž žaludku, tady dělali už před více než dvaceti lety. Od této metody se však již upustilo a využívají se moderní typy zákroků, které jsou prováděny laparoskopicky – tedy za cenu několika malých jizev a malého zásahu do těla. Už v roce 2003 tady vznikl multioborový tým, který se na tyto operace specializuje a celkem tady v Turnově operují přes tři stovky pacientů ročně.
Nadšení pacienti se sem také pravidelně sjíždějí na setkání – letos se sraz bude konat už podesáté. Přijíždějí i lidé ze zahraničí, protože ne všude je operace hrazena z veřejného zdravotního pojištění jako u nás. Pro představu: „VZP za zákrok platí částky v rozmezí 50 681 do 76 541 korun,“ říká mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.
Zahraniční pacienti si tuto sumu musí uhradit sami, ale stále v Česku zaplatí výrazně méně, než by dali doma. Ne všem pacientům však může lékaři pomoci. Musí být totiž splněny některé základní podmínky k indikaci na operační sál. Zaprvé pokud obezita u pacienta dosahuje úrovně III. stupně, což je u lidí, kde BMI přesahuje 40. K operaci se dostanou i lidé s nižším BMI a to když jsou u pacienta přítomné další nemoci jako je cukrovka a hypertenze. A taky pokud jde o pacienty, kde selhává konzervativní léčba – tedy léky a snaha o zhubnutí.
Co se v těle po zákroku vlastně děje?
„Pod pojem bariatrická operace spadá hned několik různých typů zákroků, které se zjednodušeně rozdělují do dvou skupin: na zákroky obstrukční, tedy bránící příjmu potravy a malabsorpční, tedy zasahující na úrovni vstřebávání potravy ze střeva,“ vysvětlil chirurg Martin Hrubý. Zjednodušeně řečeno u druhé skupiny dochází ke změně uspořádání trávicí trubice a u první jen ke zmenšení žaludku zhruba na jednu čtvrtinu až jednu pětinu jeho původní velikosti.
Operace pak podle lékaře Pavola Holéczyho zabraňuje rozvoji mechanismů, které se přirozeně aktivují při běžném hubnutí za pomoci diety a vyvážené stravy, a jsou pro účinné zhubnutí kontraproduktivní. Navíc se v těle mění hladiny určitých působků - inkretinů, které naopak hubnutí podporují. A zároveň zvyšují vnímavost těla pro vlastní inzulin, takže zabraňují rozvoji cukrovky. Jinými slovy redukce nadváhy je s bariatrickou operací přirozenější než bez ní.
Díky zmíněným inkretinům se nejen snižuje chuť k jídlu, ale hladina cukru v těle se také snižuje prakticky ihned po zákroku. Navíc díky zmenšenému žaludku má pacient rychleji pocit nasycení, takže se nepřejídá a stačí mu menší porce jídla. Žaludek se totiž opět „rozpomene“ na svou důležitou funkci vyslat mozku signál „už mám dost“.
„Nejběžněji napojujeme tenké střevo přímo na žaludek, čímž vyřazujeme z činnosti dvanáctník. V takovémto případě se pak v těle velmi rychle mění citlivost na inzulin. Naopak u operací, kdy dochází například jen ke zmenšení žaludku, dochází k hormonálním změnám výrazně pomaleji. V obou případech ale dochází jednoznačně ke zlepšení nemoci,“dodává MUDr. Holéczy z Vítkovické nemocnice. U mnoha diabetiků je léčba natolik úspěšná, že mohou vysadit léky, u většiny z nich však dojde minimálně k tomu, že se jejich dávka sníží.
Proto také MUDr. Martin Hrubý považuje chirurgickou léčbu diabetu za mocný nástroj, který bychom v budoucnu měli využívat stále více a časnějších stádií diabetu i u nižších hodnot obezit než jsou lidé s BMI nad 40, respektive 35.
Bez rozumného životního stylu to ovšem nejde
Na druhou stranu je operace pouze pomocník, berlička, hlavní slovo má stále jídelní režim, pitný režim a pohyb. A totéž zdůrazňuje i průkopník bariatrických operací v Česku Martin Hrubý.
„Jde pouze o nástroj k dosažení určitého cíle, kdy musí adepti změnit životní styl, životosprávu a zvýšit tělesnou aktivitu. Je nezbytné zdůraznit podíl pacienta na výsledku,“ říká s tím, že mezi vhodné pacienty k operaci nepatří ti, kteří si myslí, že vše půjde samo, beze změny životního stylu. I proto byla Dagmar Menšíková svým lékařem navržena jako vhodný adept na bariatrii, protože ve spolupráci s ním poctivě rok dodržovala dietní režim a navrženou pohybovou aktivitu.
„Je mnoho mýtů o režimu po bariatrii, nicméně pravdou zůstává, že operace omezující objem žaludku nevyžadují v dlouhodobém režimu žádná zvláštní opatření a pacient se řídí zásadami zdravé výživy. Musí jíst pravidelně a málo, musí dostatečně pít a mít pravidelný pohyb. Energetický příjem a výdej musí být v rovnováze, což se nijak neliší od běžných doporučení při dietě. Nicméně s operací se vše dodržuje snáz, protože jednak je mechanicky zmenšen obsah žaludku a navíc, jak už bylo řečeno, se mění hladiny inkretinů, které napomáhají redukci,“ uvádí MUDr. Dita Pichlerová z pražské OB Kliniky.
Speciální dietu je podle ní nutné dodržovat pouze měsíc po výkonu, kdy pacienti musí po dobu dvou týdnů dodržovat tekutou stravu a další dva týdny stravu kašovitou. V této době si musí objem stravy odměřovat do 150ml na jednu porci. „Doporučujeme dokonce i kalorické nápoje, jako dobrý zdroj cukru a energie pro mozek. Pak postupně pacienti přechází na stravu pevnou, podle zásad racionální výživy, ale porce musí zůstat stále malé, například takové, které se vejdou na dezertní talířek,“ dodává lékařka.
BOX:
Obezita
- pojí se s vyšším rizikem kardiovaskulárních chorob, včetně vysokého krevního tlaku a cholesterolu
- způsobuje ztukovatění jater, choroby žlučníku, degenerativní onemocnění pohybového aparátu, psychické poruchy a poruchy sexuality
- stojí také za mnoha typy nádorů – mimo jiné gynekologických, trávicího traktu či ledvin
- zásadní úlohu má obezita ve vývoji cukrovky 2. typu, kdy se nadváha či obezita se vyskytují u více než 80 % diabetiků
Lenka Petrášová pro Koalici pro zdraví
Aktuální informace
Vysoký krevní tlak - hypertenze
Zrušme daň za pomůcky
Diskusní platforma o ZP
Připojištění nebo spoluúčast pacientů
Zakázaná léčba kmenovými buňkami
Poslanecká sněmovna 18. února 2011