Úvodní stránka » Aktuální informace » Za nelegální poplatky u lékařů budou padat pokuty

Kristýna Šopfová

  1. 7. 2024, 

Lékařům bude hrozit tučná pokuta, pokud budou chtít od pacientů platby za služby, které jim proplácí zdravotní pojišťovna. Ministerstvo zdravotnictví chce porušování trestat až milionovou sankcí. Změnu část advokátů vítá, efekt je ale nejistý. Pokud lidé stížnost nepodají, úřady věc neřeší.

„Samotné provedení legislativních úprav samozřejmě nestačí a je nezbytná správná implementace v praxi,“ reagoval mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Ministerstvo věří, že změny v zákoně o zdravotních službách pomohou nežádoucí chování některých lékařů „aspoň omezit, když už ne zcela vymýtit“.

Zákon lékařům explicitně zakáže požadovat od lidí peníze za péči, kterou už jim hradí za pacienta zdravotní pojišťovna. Třeba za registraci nebo vedení v evidenci. Nesmí žádat dodatečnou platbu nad rámec toho, na čem se s pacientem před ošetřením dohodli a zakázáno je také podmínit poskytnutí péče nákupem zboží nebo zaplacením služby, která s tím nijak nesouvisí – ani sponzorským darem.

Kde není stížnost, není problém

Přestože je novela posunem kupředu, neřeší podstatu problému. Úřady mohou konat, pokud si u nich někdo na neoprávněné platby bude stěžovat. Ostatně to mohou dělat pacienti i dnes. Jak ale dokládají data Všeobecné zdravotnictví pojišťovny, která se stará o šedesát procent obyvatel, dělá to málokdo.

Letos obdrželi 27 stížností na poplatky, hlavně u gynekologů a zubařů. „Typově se jedná o různorodé stížnosti, například o poplatek požadovaný za hrazené služby, poplatek za přijetí do péče a podobně,“ doplnila mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

Když už se lidé dostanou po dlouhém čekání na vyšetření k vytíženému specialistovi, nechtějí o něj přijít. Několik stovek korun za registraci či pravidelný poplatek za nevyřazení z evidence tak se skřípěním zubů zaplatí.

A stěžovat si většinou nejdou, aby je lékař nevyřadil. Dokud stát a zdravotní pojišťovny nenajdou cestu, jak důsledněji vymáhat po zdravotnických zařízeních dodržování pravidel, lze těžko zásadní změny očekávat.

 

„Zda něco novelizace přinese v praxi, bude záviset zejména na tom, do jaké míry krajské úřady a pojišťovny budou provádět kontrolu dodržování nových ustanovení a budou poskytovatele postihovat v případě spáchání přestupku,“ míní advokátka Steinlauf.

Považuje ale za lepší, když je v zákoně o co se opřít, což dosud nebylo.

Ministerstvo odmítá, že novela k řešení problému s poplatky nepomůže. Potřeba je podle resortu spolupráce všech dotčených aktérů. Pokud se efekt nedostaví, nebrání se další úpravě zákona.

„Je samozřejmě nezbytná i součinnost ze strany pacientů, kteří by se po zjištění této nežádoucí praxe měli obrátit se svou stížností nejprve na poskytovatele samotného a pak na příslušný krajský úřad,“ uvedl mluvčí Jakob.

Málokdo ovšem ví, co za něj pojišťovna hradí, aby mohl lékaře konfrontovat.

 

Novinky.czDomácíZa nelegální poplatky u lékařů budou padat pokuty

 

 

Poslanecká sněmovna 18. února 2011