Zdeňka Staňková, předsedkyně, Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí ČR
PODNĚT NA ROZŠÍŘENÍ PŘÍSPĚVKU Z FONDU PREVENCE PRO DIABETIKY
Z webu VZP:
Pro dospělé:
6 000 Kč pro diabetiky (1 000 Kč na pomůcky, 3 000 Kč na přístrojové ošetření nohou a 2 000 Kč rehabilitační/rekondiční aktivity)
Pro děti:
3 000 Kč na pomůcky pro diabetiky
Dále je na stránkách VZP tato informace:
2 000 Kč pojištěncům bez omezení věku s diagnózou diabetes mellitus na rehabilitační/rekondiční aktivity lázeňského typu nehrazené z v. z. p.:
- masáže, sauna, plavání, jóga/pilates, cvičení SM systém, zdravotní cvičení, solná jeskyně, kryokomora, otužování, Kneippovy chodníky, hydroterapie (koupele, střiky), termoterapie (zábaly, obklady, parafínová lázeň), elektroterapie, magnetoterapie, oxygenoterapie, vakuum kompresní terapie, laseroterapie, biolampa, akupunktura, plynové injekce apod. (rehabilitační/rekondiční aktivita může být poskytnuta i fyzioterapeutem)
Z předloženého dokladu musí být jednoznačně zřejmý druh poskytnuté aktivity.
Nabízené možnosti jsou vyloženě komerční.
Dospělí = diabetici II. typu si mnohdy mohou za cukrovku díky svému špatnému životnímu stylu.
Diabetes I. typu – u dětí je autoimunitní onemocnění, děti za to nemohou a mají tuto diagnózu na celý život.
SITUACE NENÍ SPRAVEDLIVÁ.
NÁŠ PODNĚT:
U dětí diabetiků možnost čerpat na ozdravně edukační pobyty – diatábory, kde se děti učí zvládat svou nemoc, učí se řešit výkyvy glykemií, množství stravy v souvislosti s aplikací inzulínu, pohybové aktivity a vše, co s diabetem souvisí. Rodiče by si mohli vybrat, co jejich dítě potřebuje, mohli by část příspěvku využít na ozdravně edukační pobyty a část na další potřeby dítěte – schválené VZP.
Děkujeme za pochopení a věříme, že se situace pro děti diabetiky zlepší
Příspěvek pro pojištěnce s diagnózou diabetes mellitus bude pro rok 2025 zachován v rozsahu, v jakém je poskytován v roce aktuálním. Smyslem tohoto příspěvku je podpora léčby a prevence při včasných záchytech dalších komplikací tohoto onemocnění, jako je např. diabetická noha.
Meziročně nám příspěvky pro pojištěnce s diagnózou diabetes mellitus každoročně rostou:
V roce 2023 byl příspěvek poskytnut v celkové částce 45 340 747 Kč, počet žádostí 23 931.
V roce 2022 byl příspěvek poskytnut v celkové částce 20 682 693 Kč, počet žádostí 10 636.
V roce 2021 byl příspěvek poskytnut v celkové částce 2 824 929 Kč, počet žádostí 6 051.
S ohledem na napjatý rozpočet fondu prevence, jehož zdroje nejsou neomezené a jsou dány platnou legislativou, bylo naší prioritou při tvorbě plánu klientských programů hrazených z fondu prevence pro rok 2025, který je aktuálně ve schvalovacím procesu orgány VZP ČR, zachovat všechny aktuálně nabízené příspěvky. Navrhovaná změna by měla významný vliv na čerpání příspěvků, které nemáme z čeho pokrýt. V rámci přípravy strategie a rozpočtu fondu prevence pro rok 2026 se podnětem na začlenění ozdravně edukačních pobytů pro děti s diagnózou diabetes mellitus budeme zabývat. Jako podklad bychom potřebovali znát kapacitu těchto edukačních pobytů a jejich cenu, abychom mohli odhadnout, jaké zdroje by bylo potřeba zajistit pro příspěvek tohoto typu.
Helena Hotovcova,Klub ŽAP
Osobní zkušenost členky naší organizace (Klub ŽAP): Jako dlouhodobá pacientka v remisi byla předána z onkologie do péče praktické lékařky. Při její žádosti o doporučení na mamografické vyšetření jí bylo praktickou lékařkou vyhověno. Při žádosti o předepsání odlehčené epitézy 1x za 2 roky jí lékařka řekla, že k tomu není kompetentní a v PC jí ukázala, kdo epitézu může předepsat, tam praktický lékař nebyl uveden. Pacientka se obrátila na svého gynekologa. Ten odpověděl, že epitézy nepředepisuje.
Kdo tedy pacientům předaným z onkologické péče k praktickým lékařům epitézy předepisuje? (Na jednání pracovní skupiny pro zdravotní prostředky na MZ ČR 16.8.2023 byl tento problém přednesen, dodnes není žádná odpověď.)
Epitézy mammární trvalé samolepící nebo odlehčené může z dikce platné legislativy (zákon č. 48/1997 Sb., příloha č. 3) předepsat lékař odbornosti chirurgie, onkologie, gynekologie a angiologie a lymfologie. Předpis těchto zdravotnických prostředků je podmíněn splněním následujících indikací: lymfedém, nadměrná velikost a onemocnění páteře. Tento typ epitézy tedy není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění, pokud pacientka nesplňuje tyto indikace, stanovené ve spolupráci s Odbornou společností. S ohledem na stanovená indikační omezení byly voleny i předepisující odbornosti – pacienti s uvedenými indikacemi jsou v péči těchto odborných lékařů. Gynekolog je tedy oprávněn v případě splnění výše uvedených indikací odlehčenou mammární epitézu předepsat.
Praktický lékař je oprávněn předepsat epitézy mammární trvalé (nikoli odlehčené) při onkologickém onemocnění prsu či asymetrických vývojových vadách prsu. Pracovní skupina pro kategorizaci a úhradovou regulaci při MZ ČR problematiku předpisu epitézy v letošním roce řešila, výsledkem jednání je legislativní návrh, dle kterého odlehčené mammární epitézy bude moci předepsat i praktický lékař, a to po předchozí preskripci původních odborností a po schválení zdravotní pojišťovnou.
Jak mají postupovat pacientky, pokud se setkají s neochotou PL předepisovat mamografická/screeningové vyšetření?
Při přechodu z odborného onkologického pracoviště do péče PL je důležitá propouštěcí zpráva, kde by měla být uvedena doporučení na další kontroly. PL může předepsat, na základě uvedených informací v propouštěcí zprávě, mamografická/screeningové vyšetření mimo obvyklé termíny, protože pro to má podstatné a relevantní důvody. Důležitá je také komunikace mezi pacienty, odborným onkologickým pracovištěm a PL. Doporučuje se informovat odborná onkologická pracoviště o důležitosti propouštěcích zpráv, v nich uvedených informací, které jsou podkladem pro další potřebná vyšetření v rámci následných kontrol a péče PL.
MUDr. Pavel Kubů, spolek KOPAC
Posílám otázky za KOPAC. Dle zápisu z Pacientské rady 20.3.2023 si náměstek Bodnar vzal za úkol podrobné vyhodnocení dat o preksripci LK hrazenou VZP od začátku roku 2024.
Následující otázky (1 až 6) směřují na období 2023 (1/2023 až 12/2023) a pojištěnce VZP.
1) Jaký je celkový počet pojištěnců VZP, kteří za dotazované období dostali preskripci na konopí pro léčebné použití?
2) Jaký je počet pojištěnců VZP, kteří za dotazované období dostali preskripci konopí pro léčebné použití stratifikovanou dle:
- a) indikačních skupin:
- i) chronická neutišitelná bolest (zejména bolest v souvislosti s onkologickým onemocněním, bolest spojená s degenerativním onemocněním pohybového systému, systémovým onemocněním pojiva a imunopatologickými stavy, neuropatická bolest, bolest při glaukomu),
- ii) spasticita a s ní spojená bolest u roztroušené sklerózy nebo při poranění míchy, nebolestivá úporná spasticita zásadním způsobem omezující pohyb a mobilitu, nebo dýchání pacienta, mimovolné kinézy způsobené neurologickým onemocněním a další zdravotní komplikace, mající původ v neurologickém onemocnění, nebo úrazu páteře s poškozením míchy, či úrazu mozku, neurologický třes způsobený Parkinsonovou chorobou a další neurologické potíže dle zvážení ošetřujícího lékaře,
iii) nauzea, zvracení, stimulace apetitu v souvislosti s léčbou onkologického onemocnění nebo s léčbou onemocnění HIV,
- iv) Gilles de la Tourette syndrom,
- v) povrchová léčba dermatóz a slizničních lézí,
- b) specializace předepisujícího lékaře (není nutné specificky odlišovat lékaře s kombinovanou specializací)?
3) Jaká je průměrná předepisovaná měsíční dávka konopí pro léčebné konopí v gramech?
4) Jaká je průměrná předepisovaná měsíční dávka konopí pro léčebné účely v gramech stratifikována dle:
- a) indikačních skupin (viz výše),
- b) specializace předepisujícího lékaře?
5) Jaké jsou celkové náklady VZP vynaložené na proplácení konopí pro léčebné účely v dotazovaném období.
6) Jaké jsou průměrné náklady VZP vynaložené na proplácení konopí pro léčebné účely v dotazovaném období stratifikované dle:
- a) indikačních skupin (viz výše),
- b) specializace předepisujícího lékaře.
7) Plánuje (či dokonce realizuje) VZP systematické vyhodnocování efektivity konopí pro léčebné účely v porovnání s konvenční farmakoterapií (tj. např. srovnání konkomitantní medikace, dalších výkonů, nákladů apod.) případně zaměření na hodnocením kvality života pacientů léčených konopím pro léčebné účely?
Cenová regulace konopí:
Pacient má od 1.1.2020 nárok na úhradu 90 % ceny IPLP pro konečného spotřebitele u 30 g konopí pro léčebné použití (měsíční limit), případně možnost úhrady vyššího množství konopí pro léčebné použití na základě schválení revizním lékařem.
Revizní lékař může na základě odůvodnění předepisujícího lékaře schválit úhradu léčivého přípravku do množstevního limitu 180 g stanoveného prováděcím právním předpisem.
Pro předepsání, přípravu, výdej a použití individuálně připravovaného léčivého přípravku s obsahem konopí pro léčebné použití lze použít pouze druhy konopí pro léčebné použití stanovené v příloze č. 1 vyhlášky č. 236/2015 Sb. nebo extrakt z druhů konopí pro léčebné použití stanovených v příloze č. 6 vyhlášky č. 236/2015 Sb.
Cenovou regulaci individuálně připravovaných léčivých přípravků s obsahem léčebného konopí pro každý druh léčebného konopí uvedený ve vyhlášce č. 236/2015 Sb., o stanovení podmínek pro předepisování, přípravu, distribuci, výdej a používání individuálně připravovaných léčivých přípravků s obsahem konopí pro léčebné použití, stanoví zvláštní cenový předpis.
Indikace: chronická neutišitelná bolest (např. bolest v souvislosti s onkologickým onemocněním, bolest spojená s degenerativním onemocněním pohybového systému, …), spasticita, RS, bolest při poranění míchy, neurologické onemocnění, Parkinsonova choroba, nauzea, zvracení, Touretteův syndrom, povrchová léčba dermatóz a slizničních lézí
Specializovaná způsobilost předepisujícího lékaře:
klinická onkologie, radiační onkologie, neurologie, paliativní medicína, léčba bolesti, revmatologie, ortopedie, infekční lékařství, vnitřní lékařství, oftalmologie, dermatovenerologie, geriatrie, psychiatrie
Náklady VZP v letech (typizované i netypizované):
Rok |
Celkové náklady |
Počet UOP |
Počet balení |
2021 |
11 818 421 Kč |
2 482 |
10 743 |
2022 |
17 225 153 Kč |
3 257 |
15 179 |
2023 |
25 942 076 Kč |
4 236 |
21 288 |
Jaká je efektivita léčby?
Ze strany VZP ji nelze vyhodnotit, protože nejsou k dispozici všechna data. Zde je vhodné oslovit odborné společnosti, zda mají k dispozici klinická data, pokud jsou. A na základě nich efektivitu vyhodnotit.
PL má stále povinnost hlásit SÚKL komu a proč předepsal konopí. Kdy tato povinnost skončí, pro lékaře se jedná o velkou administrativní zátěž a od léčby I ustupují.
Tuto povinnost nemůže VZP nijak ovlivnit.
Vlastimil Milata, předseda Aliace pacientů s diabetem ČR, předseda DIAKTIV Czech Rebublik,
Požadavek na změnu programu podpory poskytované klientům s diabetem. Pro projednání prostřednictvím Pacientské rady VZP.
Aliance pacientů s diabetem ČR, z.s. se svými členskými organizacemi DIAKTIV Czech Republic z.s. a DIAKAR z.s. je několik let realizátorem edukačních projektů (Edukačně motivační projekt pro pacienty s DM2) na kterých se podílí vysokoškolsky vzdělaní edukátoři se specializací na edukaci pacientů s diabetem, klinická pracoviště, nebo diabetologické ambulance. Součástí projektů jsou také psychologové a nutriční terapeuti, případně další specialisté z řad lékařů a terapeutů. Podobný eduační pobytový projekt kongresového typu pro osoby s diabetem 1. typu, pořádáme již 25 let s edukačním programem formou přednášek a workshopů.
Význam edukace v léčbě pacientů s diabetem je nenahraditelný a taková forma, kterou nabízíme není z veřejného zdravotního pojištění hrazena, přestože má výsledky, které jsme prezentovali na odborném diabetologickém kongresu v roce 2022 v sesterské sekci a na kulatém stole ambulantních diabetologů. Projekt získal podporu odborné veřejnosti.
V současné době jsou realizovány i další intenzivní pobytové vzdělávací projekty prostřednictvím členské organizace PACIMED. Ve spolupráci s VFN v Praze jsou zaměřené na intenzivní skupinou edukaci v oblasti zefektivnění selfmonitoringu prostřenictvím CGM, motivaci ke snižování nadváhy, pravidelnému pohybu s intenzivním zapojením nutričních terapeutek, a dalším zaměření například na osoby s kardio-vaskulárními riziky.
Pro tyto pobyty bychom rádi získali podporu z programu, který VZP realizuje. Domníváme se, a jsme po konzultaci s odbornou veřejností ujištěni, že naše edukační projekty převyšují efektivitu a přidanou hodnotu pro pacienta s diabetem výrazně více, než v současné době podporované rehabilitační/rekondiční aktivity. Efektivitu jsme schopni prokázat i sběrem dat o kompenzaci (to je ale i v silách pojišťovny).
Navrhujeme, aby VZP zvážila a pro rok 2025 rozšířila podporu ve stejné výši i na edukační pobyty pacientů s diabetem. Jsme připraveni kvalitu edukačních pobytů garantovat a garanci Aliance pacientů s diabetem ČR poskytnout pouze projektům splňujícím výše uvedené parametry (podobný projekt realizujeme několik let se ZPMV ČR). Řádově se bude jednat o několik stovek klientů VZP ročně, a dopad do rozpočtu stávajícího programu s rozšířením dle našeho návrhu, je nulový.
Na jednání s VZP byl vysloven názor, že nelze podpořit edukaci, protože je hrazená bodově v rámci poskytované hrazené zdravotní péče v ambulancích. Žádná skupinová edukace pobytového typu není takto bodově ohodnocena a vykazována, protože je mimo jiné realizována mimo zdravotnické zařízení. Pokud by se na takové edukaci podílel lékař, nemá k dispozici osobní data účastníků a nemůže si edukaci v žádném případě účtovat.
Věříme že vedení VZP zváží naši nabídku a bude ochotno přistoupit ke změně, třeba jako pilotní projekt s vyhodnocením dat za rok 2025, aby se ověřila efektivita vynaložené investice z podpůrného programu pro pacienty s diabetem.
Podobnou podporu a zaměření bychom chtěli realizovat i pro dětské pacienty s diabetem, pro které realizuje člen Aliance pacientů s diabetem ČR, Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR, z.s. letní a zimní pobytové tábory, které jsou vždy s přítomností lékařů, sester a je zde realizována edukace v praxi.
V praxi to znamená doplnit do stávajícího textu:
2 000 Kč pojištěncům bez omezení věku s diagnózou diabetes mellitus na rehabilitační/rekondiční aktivity lázeňského typu a pobytové edukační projekty nehrazené z v. z. p.: • dále pak specifikovat podmínky, jako je to u stávající podpory
Jsme připraveni k jednání o podmínkách pro poskytnutí navrhované podpory, aby byly jasně definované, transparentní a pro klienta VZP motivující.
Příspěvek pro pojištěnce s diagnózou diabetes mellitus bude pro rok 2025 zachován v rozsahu, v jakém je poskytován v roce aktuálním. Smyslem tohoto příspěvku je podpora léčby a prevence při včasných záchytech dalších komplikací tohoto onemocnění, jako je např. diabetická noha.
Meziročně nám příspěvky pro pojištěnce s diagnózou diabetes mellitus každoročně rostou:
V roce 2023 byl příspěvek poskytnut v celkové částce 45 340 747 Kč, počet žádostí 23 931.
V roce 2022 byl příspěvek poskytnut v celkové částce 20 682 693 Kč, počet žádostí 10 636.
V roce 2021 byl příspěvek poskytnut v celkové částce 2 824 929 Kč, počet žádostí 6 051.
S ohledem na napjatý rozpočet fondu prevence, jehož zdroje nejsou neomezené a jsou dány platnou legislativou, bylo naší prioritou při tvorbě plánu klientských programů hrazených z fondu prevence pro rok 2025, který je aktuálně ve schvalovacím procesu orgány VZP ČR, zachovat všechny aktuálně nabízené příspěvky. Navrhovaná změna by měla vliv na čerpání příspěvků, které nemáme z čeho pokrýt.
V rámci přípravy strategie a rozpočtu fondu prevence pro rok 2026 se podnětem na začlenění pobytových edukačních pobytů pro pojištěnce s diagnózou diabetes mellitus budeme zabývat. Jako podklad bychom potřebovali znát kapacitu těchto edukačních pobytů a jejich cenu, abychom mohli odhadnout, jaké zdroje by bylo potřeba zajistit pro příspěvek tohoto typu.
Marie Ředinova, České ILCO
Mohla by VZP na svých webových stránkách/newsletterech zveřejnit seznam pacientských organizacích? Někteří pacienti ani neví, že tyto organizace existují. Zveřejňuje ho i Ministerstvo zdravotnictví.
Tato problematika se předá k řešení na příslušné odbory. Pravděpodobně se nebude zveřejňovat celý seznam, ale odkaz na stránky Ministerstva zdravotnictví. Zároveň se pacientským organizacím doporučuje navázat úzkou spolupráci a komunikaci s odbornými pracovišti, které také mohou pacienty informovat o jejich existenci a umístit odkazy na webové stránky.
Pozn. Odkaz na Pacientské organizace je již vložen na webové stránce VZP, sekce “Pojištěnci”.
Aktuální informace
Vysoký krevní tlak - hypertenze
Zrušme daň za pomůcky
Diskusní platforma o ZP
Připojištění nebo spoluúčast pacientů
Zakázaná léčba kmenovými buňkami
Poslanecká sněmovna 18. února 2011