Úvodní stránka » Pacientská rada VZP » Zápis z jednání PR VZP & SZV 30.1.2025
Program jednání:
 Zdeňka Staňková, předsedkyně Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR
Podněty na rozšíření příspěvku z fondu prevence pro diabetiky:
Podnět č. 1:
U dětí diabetiků je možnost čerpat na ozdravně edukační pobyty – diatábory, kde se děti učí zvládat svou nemoc, učí se řešit výkyvy glykemií, množství stravy v souvislosti s aplikací inzulínu, pohybové aktivity a vše, co s diabetem souvisí. Jedná se o edukace, které vedou děti ke zlepšení kompenzace, tím zároveň k předcházení pozdějších komplikací v souvislosti s cukrovkou, tím i k šetření finančních prostředků na léčbu těchto komplikací. Je to investice do budoucna. Určitě by se nejednalo o úhradu ubytování a stravy. Rodiče by si mohli vybrat, co jejich dítě potřebuje, mohli by část příspěvku využít na ozdravně edukační pobyty a část na další potřeby dítěte – schválené VZP. Za pacientskou organizaci bychom dali k dispozici seznam těch, kdo může edukace potvrdit.
Na stránkách VZP je tato informace:
Příspěvek do max. výše 2 000 Kč pojištěncům bez omezení věku s diagnózou diabetes mellitus na rehabilitační/rekondiční aktivity lázeňského typu nehrazené z v. z. p.:
•plavání, masáže, sauna, solná jeskyně, kryokomora, otužování, Kneippovy chodníky, fyzioterapie, hydroterapie (koupele, střiky), termoterapie (zábaly, obklady, parafínová lázeň), elektroterapie, magnetoterapie, oxygenoterapie, vakuum kompresní terapie, laseroterapie, biolampa, akupunktura, plynové injekce apod. (rehabilitační/rekondiční aktivita může být poskytnuta i fyzioterapeutem)
Nabízené možnosti jsou vyloženě komerční a jsou určené pro dospělé diabetiky, většinou diabetes mellitus II. typu. Mnozí si mohou za cukrovku díky svému špatnému životnímu stylu. Děti tyto možnosti nevyužívají. Na děti a mladistvé se zapomíná. 
Stále poukazujeme na to, že situace není spravedlivá. Diabetes I. typu – u dětí je autoimunitní onemocnění, děti za to nemohou a mají tuto diagnózu na celý život.
Odpověď:
Velice si vážíme iniciativy v oblasti podpory diabetických dětí a uznáváme důležitost edukace zaměřené na zlepšení kompenzace diabetu a prevenci pozdějších komplikací. Nicméně, po pečlivém zvážení všech aspektů této žádosti z jednání pacientské rady dne 26. 9. 2024, a v souladu s platnými právními předpisy, musíme oznámit, že není možné této žádosti vyhovět.
Hlavním důvodem, proč nelze žádosti vyhovět je skutečnost, že dle § 7 odst. 2 zákona č. 48/1991 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, nelze prostředky fondu prevence použít na úhradu nákladů spojených s ubytováním, stravováním, dopravou ani jinými podobnými výdaji, které nejsou přímo zaměřeny na prevenci zdravotních problémů. Tento zákon vymezuje rámec pro financování preventivních služeb a aktivit, které mají přímý vliv na zlepšení zdraví nebo prevenci vzniku zdravotních problémů. V současné době nejsou jakékoli pobytové aktivity, jako jsou ozdravně edukační pobyty, z fondu prevence financovány. V rámci těchto pobytů je velmi problematické vymezit náklady na přímou edukaci a ostatní náklady, které s touto edukací nesouvisí. I když rozumíme, že edukační pobyty mohou významně přispět k lepší kompenzaci diabetu a tím k prevenci komplikací, z hlediska Fondu prevence je z výše uvedených důvodů VZP nehradí.
Další komplikací, která brání podpoře tohoto typu aktivity, je skutečnost, že diabetické děti nejsou jedinou skupinou, pro kterou jsou organizovány edukační pobyty. Podobné programy jsou odbornými společnostmi, klinickými pracovišti nebo nadacemi realizovány pro široké spektrum dalších osob, a to pro děti i dospělé s jinými chronickými nemocemi nebo zdravotními problémy. Z tohoto důvodu není vhodné, v souladu se zásadami rovnosti a spravedlnosti, v rámci fondu prevence poskytovat financování pro jednotlivé skupiny dětí, i když z hlediska prevence a zlepšení zdravotního stavu mohou být podobné programy velmi cenné. Pokud by z fondu prevence měli být hrazeny edukační pobyty všem chronicky nemocným, rozpočet fondu by byl vystaven velkému tlaku a hrozilo by riziko, že VZP neufinancuje stávající preventivní programy a muselo by docházet k jejich krácení či zrušení některých příspěvků.
Edukace dětí s diabetem je samozřejmě klíčová pro zlepšení kvality jejich života zejména z pohledu prevence závažných komplikací v budoucnosti. Nicméně, z hlediska Fondu prevence se jedná o aktivitu spadající nad rámec podporovaných preventivních programů. Přestože chápeme argumenty Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR, že takovéto programy mohou vést k dlouhodobým úsporám na léčbě a komplikacích spojených s cukrovkou, musíme v tomto případě respektovat výše uvedené limity. 
Podnět č. 2:
Z webu VZP:
Lyžařský kurz pořádaný školou, který je absolvován v roce 2025 (Potvrzení o účasti dítěte na organizovaném lyžařském kurzu). Jedná se o kurz v délce trvání minimálně 5 po sobě jdoucích kalendářních dnů.
Některé školy odmítají vzít na lyžařský kurz děti s cukrovkou, proto děti využívají možnost lyžařského výcviku s pacientkou organizací, kde probíhá výcvik pod vedením zkušených instruktorů, stejně jako na lyžařském kurzu pořádaným školou. Děti se učí sjezdové lyžování, jízdu na snowboardu i na běžkách.
Návrh změny k příspěvku: Potvrzení o absolvování lyžařského kurzu může vydat i Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR.
Odpověď:
Na základě loňského podnětu od Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR, metodika příspěvku na organizované lyžařské výcviky pro rok 2025 umožňuje, aby potvrzení o absolvování lyžařského kurzu vydalo i Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR z.s. nebo některý z klubů nebo regionálních sdružení pro diabetické děti, uvedených na stránkách tohoto sdružení (www.diadeti.cz/diakluby-a-sdruzeni). Protože se z hlediska celkového nastavení příspěvku jedná o výjimku, v oficiálních komunikačních kanálech VZP tuto možnost nezmiňujeme. Doporučujeme pacientské organizaci, aby tuto informaci umístila na stránky sdružení či do organizačních pokynů k lyžařským výcvikům, které tuto definici splňují a informovala zákonné zástupce dětí, kteří absolvují takto organizovaný lyžařský výcvik.  Pro přiznání příspěvku musí být splněny všechny ostatní podmínky příspěvku, tj. při požadavku o příspěvek musí být předložen tiskopis VZP ČR „Potvrzení o účasti dítěte na organizovaném kurzu“, jehož datum vystavení musí být až po absolvování lyžařského kurzu a při podání žádosti o příspěvek nesmí být starší než 6 měsíců od data absolvování kurzu. Toto potvrzení zároveň slouží jako doklad o úhradě. O příspěvek je možné pořádat pouze online prostřednictvím aplikace Moje VZP. 
 Jana Pelouchová, CML
Spolek Diagnóza leukemie tlumočí dotaz našich pacientů s pravou polycytémií ohledně stanoviska zdravotních pojišťoven k výpadku Pegasysu. Účastníme se webinářů zastřešující pacientské sítě MPN Advocates Network, známe tedy situaci v řadě evropských zemí. Pacienti též dostávají informace od svých lékařů ohledně možných řešení (a chtějí znát, zda to jsou jen přání ze strany odborníků), ovšem postrádají a považují za klíčový názor svých zdravotních pojišťoven.
Dále zde jsou těhotné pacientky s chronickou myeloidní leukémii, u kterých nemůže nastat odklad/ výpadek léčby v případě nedostatku LP Pegasysu. Jejich ošetřující lékaři tedy žádají pojišťovny podle § 16 o LP Besremi a jako nešťastné považují administrativní a časovou náročnost.
Odpověď:
LP Pegasys – úhrada byla stanovena na základě Státního úhradu pro kontrolu léčiv. Současně byla prověřena dostupnost LP Pegasys. Dle hlášení Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou nyní dostupné síly 180mcg a 90mcg. Aktuálně prověřujeme dostupnost LP Pegasys v ČR ve vztahu k ročním dodávkám.
Dále doplňujeme, že v ČR je pro léčbu pravé polycytémie dostupný taktéž léčivý přípravky Jakavi. 
V případě LP Besremi sdělujeme, že LP je t. č. nehrazen. Zástupce MAH byl opakovaně vyzván k podání žádosti o stanovení maximální ceny a výše a podmínek úhrady pro zajištění standardní dostupnosti tohoto LP. MAH podání žádosti odmítl.
Pro zpracování žádostí podle § 16 jsou nastaveny procesy, které nelze obejít. 
Jiřina Landová, předsedkyně Unie ROSKA – česká MS společnost, z. s.
Problémy pacientů kteří, po sdělení diagnózy, mají nárok na centrovou péči, ale musí si ji sami dohledat. Bohužel jsou odmítaní z kapacitních důvodů. Na koho se obrátit v případě neumístění na centrovou péči. Příklad z konce minulého roku, kdy pacientka byla odkázaná na VZP, nakonec místo v centru dostala. Je možné dát info, že se již blíží vyčerpání prostředků na centrovou péči.
Odpověď:
Nemocnice dostávají finanční prostředky na centrovou péči na určité období a je v jejich kompetenci, jak tyto prostředky přerozdělí. Čerpání je ze strany pojišťovny hlídáno, zvláště na konci roku.  Svou roli hraje i personální a prostorová ne/dostatečnost. Pacienti také mají zájem o centrovou péči jen v určitých nemocnicích. Proběhlo jednání vedení VZP s řediteli pražských nemocnic a z jejich strany bylo přislíbeno, že k odmítání přijetí pacientů do péče nebude dochátet.
Plánuje se vyhlášení výzvy MZ ČR na centra vysoce spec. péče pro roztroušenou sklerózu. 
V případě neumístění se může pacient obrátit budˇ na pacientskou organizaci nebo na ředitele zdravotních odborů VZP ČR, kontakty viz příloha. 
Požadavek na možné info o blížícím se vyčerpání prostředků na centrovou péči bude předán k posouzení oprávněným osobám.
Seznam všech specializovaných pracovišť je na webu VZP:
https://www.vzp.cz/pojistenci/zdravotnicka-zarizeni-a-specializovana-centra/specializovana-pracoviste
Konkrétně pro RS řazeno po krajích: https://www.vzp.cz/pojistenci/zdravotnicka-zarizeni-a-specializovana-centra/specializovana-pracoviste/specializovana-pracoviste-pro-lecbu-roztrousene-sklerozy
 
Oprávnění poskytovatelé pro rok 2025 v dg. skupině RS:
IČZ Název poskytovatele
02004000 Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
04005000 Fakultní Thomayerova nemocnice 
05002000 Fakultní nemocnice v Motole
10002000 Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
32006000 Nemocnice České Budějovice, a. s.
44101000 Fakultní nemocnice Plzeň
58101000 KZ, a. s. - Nemocnice Teplice, o. z. 
61004000 Fakultní nemocnice Hradec Králové
65001000 Nemocnice Pardubického kraje, a. s. - Pardubice
72001000 Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
72100000 Fakultní nemocnice Brno
76001000 Nemocnice Jihlava, p. o  
82001000 Krajská nemocnice T. Bati, a. s. Zlín
89301000 Fakultní nemocnice Olomouc
91009000 Fakultní nemocnice Ostrava
Produkce - dg. skupina Roztroušená skleróza (RS)
období provedení 01-11/2024, období VZP 11/2024
IČZ Název IČZ Hodnota 
01-11/2024 v Kč UOP
02004000 Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 333 407 188 1 571
04005000 Fakultní Thomayerova nemocnice 67 472 257 316
05002000 Fakultní nemocnice v Motole 224 972 887 1 091
10002000 Fakultní nemocnice Královské Vinohrady 143 270 323 699
32006000 Nemocnice České Budějovice, a.s. 96 217 909 452
44101000 Fakultní nemocnice Plzeň 112 576 806 567
58101000 Krajská zdravotní a.s. - Nemocnice Teplice 261 445 224 1 171
61004000 Fakultní nemocnice Hradec Králové 126 715 770 661
65001000 Nemocnice Pardubického kraje, a.s. - Pardubice 127 399 324 612
72001000 Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně 143 310 072 657
72100000 Fakultní nemocnice Brno 137 875 317 609
76001000 Nemocnice Jihlava, p. o. 91 729 844 473
82001000 Krajská nemocnice T. Bati, a. s. 68 505 835 338
89301000 Fakultní nemocnice Olomouc 91 036 061 454
91009000 Fakultní nemocnice Ostrava 100 518 295 464
Celkem 2 126 453 112 10 135
 
Rok 2018 2019 2020 2021 2022 2023 01-11/2024
úhrada (mil. Kč) 1 749,8 1 903,3 2 153,3 2 173,4 2 039,5 2 132,0 2 126,5
počet pacientů (UOP) 7 024 7 535 8 640 9 605 9 154 9 719 10 135
Náklady na centrovou léčbu každoročně narůstají. Kontinuální nárůst jak UOP, tak celkových výdajů na centrovou léčbu je i v dg.  skupině RS. V období 1.2.2020 až 31.12.2021 byly součástí dg. skupiny RS léky na migrénu, proto zdánlivý pokles v roce 2022, kdy migréna vyčleněna do zvláštní skupiny.
Odmítnutí přijetí pacienta do péče je ze zákona možné pouze v souladu s § 48 Zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách. Poskytovatel má v případě odmítnutí pacienta povinnost vystavit písemnou zprávu včetně uvedení konkrétního důvodu odmítnutí. Případně se lze obrátit na místní pobočku o pomoc s vyhledáním vhodného pracoviště, kontakty viz příloha. 
Ing. Jindra Landová, Obyčejný život, z. s.
Možnosti náhrady nákladů vynaložených na úhradu kompenzačních pomůcek v zahraničí. Konkrétně se jedná o speciální ortézy, které nejsou v ČR dostupné. Pacienti dojíždějí do Rakouska. Bylo by dobré, kdyby pojišťovny proplácely alespoň do výše, do jaké by uhradili pomůcky v ČR. Některým lidem se podařila nějaká částečná úhrada, ale požadavky na dokumenty jsou nad možnosti/schopnosti většiny pacientů.  Například předkalkulaci shodné individuálně zhotovené ortézy od českého výrobce. Navíc by s tím byly spojené další náklady (za překlady faktur, dodacích listů, nabídkových listů), které také nikdo neuhradí. Již tak kromě ortéz ještě nafta a dálniční známky. Vertikalizovaný pacient je pro pojišťovny v konečném důsledku mnohem levnější. Není v silách jednotlivých rodičů měnit to, jakým způsobem se zhotovují ortézy v ČR. Dodavatelé zde velmi často dodávají nekvalitní pomůcky. Pojišťovny je proplácí, ale již si nezjišťují zpětnou vazbu, zda jsou pomůcky vyhovující a zda skutečně pomohly.
Odpověď:
Co se týká úhrady zdravotní péče v zahraničí, má klient právo na náhradu nákladů v jiném členském státě EU za zdravotní služby (vč. speciálních ortéz), které by při poskytnutí na území České republiky byly hrazeny ze zdravotního pojištění, a to pouze do výše stanovené pro úhradu takových služeb, pokud by byly poskytnuty na území ČR. 
Problematiku ortéz od firmy Pohlig GmbH byla dříve řešena se zástupci českých protetiků. Uskutečnilo se porovnání ortézy DK od firmy Pohlig GmbH s pomůckami vyrobenými v ČR (vč. názorné ukázky) a zástupci ortotiků-protetiků garantovali, že v ČR je možné vyrobit ortézy na postižení, která jsou kompenzována ortézami firmy Pohlig GmbH. Ceny ortéz f. Pohlig navíc také zahrnují několik hodin terapie a další položky (výkony, rehabilitace nebo i obuv), které v ČR nejsou součástí ceny zdravotnického prostředku.
Dále uvádíme, že dle vyjádření pacientské organizace na jednání na MZ ČR 30.01.2024 a dle našich informací, firma Pohlig GmbH nemá zájem o uzavření smluv se zdravotními pojišťovnami na výrobu zdravotnických prostředků na zakázku.
Ohledně zpětné vazby na kvalitu ortéz a jejich úhradu na poukaz se doporučuje účast na jednání Komise pro kategorizaci a úhradovou regulaci zdravotnických prostředků, kde jsou přítomni i zástupci pacientských organizací a přednést problematiku kvality vyráběných ortéz. Důležitá je i zpětná vazba lékařů, např. na SÚKL.
K úvaze se dává, zda odborná společnost může vůbec definovat standardy/rozčlenění, protože každý pacient potřebuje ortézu sobě na míru.
Vhodná by byla širší diskuze, které se zúčastní odborné společnosti, dodavatelé, rodiče, pacientské organizace. 
MUDr. Pavel Kubů, KOPAC
Dotazy k tabulkám o spotřebě a úhradách KLP.
Odpověď:
1) Co znamená “počet balení”? 
„Počet balení“ v kontextu vykazování léčivých přípravků znamená počet jednotlivých balení/množství daného léčivého přípravku, která byla distribuována nebo poskytnuta (může se vztahovat k počtu kusů balení určitého léku, které byly vydány do lékáren, nemocnic nebo jiných distribučních míst).
2) Co jsou “typizované” a “netypizované” náklady KLP?
Tento typ rozdělení byl dán cenovým předpisem č. 3/2020/CAU, který byl zrušen 1. 7. 2022 účinností cenového předpisu č. 3/2022/OLZP. Jednalo se však o rozdíl v kategorizaci konopí a stanovené maximální ceny. 
Typizované KLP –buďto ve formě tobolek (zde cena dle konkrétní navážky KLP v tobolce) anebo konopí určené k inhalaci (zde cena byla stanovena dle navážky ve formě rostlinné drogy flos Cannabis sativa L. nebo Cannabis indica L.) dle rozpisu v Cenovém předpise MZ č. 3/2020/CAU.
Netypizované KLP – maximální cena netypizovaného KLP se lišila v závislosti na konkrétních okolnostech (specifická léčebná potřeba pacienta, individuální dávkování nebo způsob předepisování). Výše nákladů netypizovaných KLP nebyla předem stanovená a jednalo se o přípravky, které nespadaly do kategorie typizovaných KLP stanovených cenovým předpisem MZ č. 3/2020/CAU.
3) Jak může specializace 001“všeobecné praktické lékařství” vykazovat 18 UOP a celkové náklady 37912 Kč, když PL není zákonem vyjmenovaná specializace?
Všeobecné praktické lékařství sice není explicitně uvedeno mezi vyjmenovanými specializacemi, avšak některé výkony spojené s touto specializací mohou být uznány a hrazeny pojišťovnami v rámci jiných specializací (např. paliativní medicína). To může být důvod, proč lékař se specializací 001 může vykazovat KLP. 
Příloha:
KONTAKTY NA ŘEDITELE ODBORU ZDRAVOTNÍ PÉČE
Regionální pobočka Ředitel/ka Odboru zdravotní péče Telefon E-mail
Praha a Středočeský kraj Ing. Kateřina Sklenářová 952 226 225 katerina.sklenarova@vzp.cz
Plzeň pro Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj Ing. Krista Krenkelová 952 228 350 krista.krenkelova@vzp.cz
Ústí nad Labem pro Liberecký a Ústecký kraj Ing. Hana Holečková 952 230 222 hana.holeckova@vzp.cz
Hradec Králové pro Královehradecký a Pardubický kraj Bc. Markéta Šťastná 952 234 262 marketa.stastna@vzp.cz
Brno pro Jihomoravský kraj a kraj Vysočina JUDr. Pavla Nováková 952 236 299 pavla.novakova@vzp.cz
Ostrava pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj Ing. Michal Vojáček, MBA 952 239 389 michal.vojacek@vzp.cz

 

Poslanecká sněmovna 18. února 2011